Blind Square – navigace a cestování

    Blind Square je aplikace vyvinutá přímo pro potřeby zrakově postižených. Nejedná se o klasickou navigaci, aplikace potřebuje ke svému fungování internetové připojení – získává z něj informace o svém okolí. Prostředí aplikace je plně počeštěno v systému iOS, na platformě Android není k dispozici. Aplikace je tedy dostupná v AppStore a její cena je aktuálně 1050 Kč. Aplikace je tedy plně přístupná s odečítačem VoiceOver, lze do ní přidat také externí hlas Eliška, který pak oznamuje nalezená místa v okolí.


Blind Square


    Aplikace nabízí vzdálenost, kterou má prohledat, jedná se o 25 m – 2 km. K dispozici jsou kategorie Má místa – místa v aktuálně nastaveném poloměru, Sdílená místa – propojeno s FourSquare, Umění a zábava, Vysoké školy a univerzity, Jídlo, Noční život, Outdoor a rekreace, Odborná a jiná místa, Obydlí, Obchody a služby, Cestování a doprava. Jednotlivé kategorie lze zapnout či vypnout, aby posléze jejich množství nepůsobilo rušivě.


    Hlášení o nalezením místě vypadá pak takto: Drogerie DM, 125 m na 9 hodinách. Pokud chceme hledat něco konkrétního, tak do vyhledávacího pole zadáme adresu, kategorii nebo název místa, které chceme vyhledat, posléze se objeví seznam toho, co aplikace našla, a my se v něm můžeme pohybovat a vybrat místo, které nás zajímá. Nachází se zde také tlačítko Přidat místo, kde si můžeme ukládat místa, která budou přidána do položky Má místa – pro jejich další přečtení či uchování.


    Zajímavou funkcí je tlačítko Nástroje, kde je položka Rozhlédnout se kolem – když po spuštění této funkce otáčíme telefonem kolem dokola své osy, tak nám hlasový výstup sdělí směr, ulici a vzdálenost od ní. Dále je zde funkce Okolo mě – použijeme opět stejný pohyb a hlasový výstup poté postupně oznamuje, co našel: Nonstop bar na 5 hodinách, zdravotnické středisko na 7 hodinách, DM drogerie na 2 hodinách; jiná užitečná funkce je nechat si zjistit  naší aktuální polohu, kdy odečítač poví ulici a její orientační i popisné číslo.  V položce Nedávná místa si pak můžeme všechna vyjmenována místa pečlivě projít a vybrat to, které potřebujeme.


    Když nalezneme místo, které hledáme, tak stačí si dané místo otevřít – můžeme o něm zjistit adresu, je-li přidaná, aktuální počasí, ukázat na mapě či se rovnou nechat do daného místa odnavigovat položkou Plánovat cestu – vybereme aplikaci, přes kterou se chceme do cíle dostat – Google Maps, Navigon či Mapy. Dané místo můžeme také sdílet či si zjistit trasu pomocí veřejné hromadné dopravy.


    Aplikace tedy nabízí možnost lidem se zrakovým postižením zjistit objekty, služby a informace, které bez kontroly zraku nemají možnost zjistit. Je tedy praktickým pomocníkem nejen na cestách, ale i v každodenním životě např. při hledání bankomatu nebo lékárny.


Bezplatnou alternativou k této aplikaci je aplikace Lazarillo, která je zcela zdarma a funguje na podobném principu. Více informací o Lazarillu zde.


O tom, kdy se může hodit použití těchto aplikací při samostatném pohybu se dozvíte v článku Jak se pohybují zrakově postižení.

   


Komentáře

  1. Super článek, bez navigace na cestách nedám ani ránu. Používám Waze v mobilu a již několikrát mi tato navigace vytrhla trn z paty. Jen tohle efektivní zrcadlení se v mém případě nekoná, protože nemám tak chytré auto. Já jezdím klasicky ještě s držákem na mobil s navigací v mobilu. Zrovna nedávno jsem držák kupoval nový na Alze, kde jsem na to našel nějaký slevový kupón https://slevovykupon.net/ :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Díky, jsem ráda, že se článek líbí. Aplikaci Waze se chystám už delší dobu vyzkoušet, tak se těším na porovnání s ostatními.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat